![]() |
Atmiņas iekārta, kura līdzīgi magnetafons, par datu nesēju izmanto magnētisko lentu. Iekārtu izmanto lielu datu uzglabāšanai kasetēs. Datu apstrādei ir nepiemērotas sava lēnuma dēļ, bet datu uzglabāšanai (drošībai un arhivācijai) tās ir noderīgas. Visa diska satura saglabāšanu lentā sauc par backup.
Vēsturiski pirmās lešu iekārtas IBM PC datoriem bija strīmeri Archieve Scorpio (60 Mb) un Colorado (60 un 120 Mb) Jumbo.
Izvēloties iekārtu, vispirms jāizvērtē kasetes ietilpība. Kasetes ietilpību norāda saspiestiem datiem. Iekārtas komplektā ietilpstošā kopēšanas programma saspiež kopējamos datus ar vidējo attiecību 2:1. Tātad 8 GB lentes iekārta fiziski ieraksta 4 GB. Var izvēlēties arī nesaspiestu ierakstu, taču tas palēlina kopēšanas procesu.
Galda datoru lenšu iekārtām ir gan ārējās paralēlā porta versijas, gan iekšējās EIDE versijas. SCSI versijas tiek izmantotas tīklu serveriem, jo ir ātrdarbīgākas un ietilpīgākas, taču daudz dārgākas. Ārējās iekārtas ir vieglāk instalējamas un tās var viegli pārvietot starp datoriem, bet parasti tās ir arī par trešdaļu vai uz pusi lēnākas. | ![]() |
Iekārtu izmērs parasti ir 3,5" vai 5,25" vecākajās versijās.
Lenšu iekārtas standarts ir QIC (Quarter Drive Standart). Tikai pēc šī standarta ieviešanas kļuva iespējams dažādās lenšu iekārtās ievietot atšķirīgas lentas un panākt programmisku savietojamību.
Versijai QIC 80, piemēram, par pamatu tika ņemta 0,25" minikasete ar ietilpību 80, 120 vai 446 MB. Ierakstīšanas blīvumu kasetē mērvienība ir bpi (bits er inch - punkti collā). QIC 80 standartam šis parametrs ir 14700 bpi, kas atbilst 28 celiņu ierakstam. Vēl daži šo standartu raksturojoši lielumi: ja lentas ātrums ir 864 mm/s, datu pārraide notiek ar ātrumu 500 Kbiti/s.
![]() |
Pati masveidīgākā ir grupa, kuru apvieno standarts Travan NS: Tecmar Ditto Max, Tecmar Travan NS un Seagate TapeStor NS. Agrākie Travan standarti (Travan-3 , Travan-4) jau ir novecojuši, jo tie vairs nespēj pildīt savu galveno funkciju - veidot cietās diska kopijas savas nepietiekamās ietilpības dēļ. Visi modernie plaša patēriņa modeļi atbilst Travan NS standartam, jo izmanto savietojamas minikasetes (Travan NS). Ja izmantojamais programmu nodrošinājums ir vienāds, vienā lenšu iekārtā ierakatīto informāciju var nolasīt arī citā. |
Iesākumā Ditto modeļus ražoja firma Iomega, taču vēlāk šo produktu līniju pārdeva firmai Tecmar. Pašlaik šo modeļu ietilpība ir 10 un 20 GB. Ielšējās lenšu iekārtas var pieslēgt diskešu kontrolierim, bet ārējās - paralēlajam LPT vai USB portam.
DAT-Recorder (Digital Audio Tape Recorder) ir ciparu magnetafons. Tas ir paredzēts digitālai ierakstīšanai magnētiskajās lentās.
![]() |
Parasti profesionālie strīmeri ir DAT tipa. DAT tipa lenšu iekārtas ir firmas Seagate modeļi Scorpion ar ietilpību 8,24 un 96 GB un Tecmar modeļi WangDAT ar ietilpību 2,6 - 24 GB, kas ir ārtāki par Seagate modeļiem. DAT tipa lenšu iekārtas ražo arī firma Sony. To ietilpība ir 16 GB. |
Lai izmantotu lenšu iekārtu, ir nepieciešams speciāls programmu nodrošinājums. Ja ar iekārtu kopā iegādātā programma strādā slikti, var izmantot Tools Pro vai Norton Utilities palīgprogrammu paketes. Šie programmu produkti var strādāt ar QIC standartu.
Iegādājoties strīmeri, jānoskaidro arī tas, kādām operacionālajām sistēmām tās programmu nodrošinājums ir paredzēts. DAT tipa iekārtām draiveri ir praktiski visām operacionālajām sistēmām.
Neskatoties uz dažādajiem jaunajiem datu nesējiem, magnētiskās lentes kasetes ir saglabājušas savu lomu datu uzglabāšanā. Standartietilpība ir 300 MB - 50 GB.
Neskatoties uz to, ka lentas ir lēnas, tās ir lētākas par diskiem un
tādēļ ir ļoti piemērotas visa diska satura rezerves kopijas (backup)
saglabāšanai. Magnētisko lenšu tipi ir:
|
![]() |